Midbassoelementti ja subwoofer samassa – molempien maailmojen parhaat puolet
Ci5 S200FM on 200 mm:n hybridikaiutin, joka yhdistää midbassoelementin ja subwooferin parhaat ominaisuudet. Se vakuuttaa poikkeuksellisen suurella kartion liikepoikkeamalla, korkealla tehonkestolla ja erinomaisella äänenpaineella. Lineaarinen liikepoikkeama on ±7,8 mm (D2-versio: ±7,5 mm), minkä ansiosta kaiutin tuottaa hallitun ja tarkan bassotoiston myös suurilla äänenvoimakkuuksilla ja erittäin matalilla taajuuksilla.
Kaiutin on suunniteltu toimimaan täydellisesti BMW:n istuinalusasennuksissa sekä Mercedes-Benzin väliseinäasennuksissa (bulkhead) ilman kompromisseja, vaikka sen asennussyvyys on vain 47 mm.
FlexMount200-teknologian ansiosta Ci5 S200FM on helppo asentaa, ja sen rakenne mahdollistaa täysin uudenlaiset ja joustavat asennusratkaisut.

Kehitetty vastaamaan nykyaikaisten autojen vaatimuksiin
Nykyaikaisen ajoneuvotekniikan jatkuvasti kasvavat vaatimukset sekä HELIXin tinkimätön pyrkimys älykkäisiin ratkaisuihin johtivat tavoitteeseen uudistaa perinteiset yleiskäyttöiset kaiutinjärjestelmät. Tuloksena syntyi innovatiivinen HELIX COMPOSE -alusta, joka noudattaa filosofiaa ”kehitetty autossa, autoa varten”.
HELIX COMPOSE yhdistää perinteisten yleiskaiuttimien joustavuuden ja ajoneuvokohtaisten kaiutinjärjestelmien edut. Innovatiiviset materiaalit, uusimmat teknologiat sekä älykkäät ja käytännölliset rakenneratkaisut muodostavat kokonaisuuden, jossa yhdistyvät molempien maailmojen parhaat ominaisuudet: korkea hyötysuhde, erinomainen äänenlaatu ja vaikuttava dynamiikka, jotka sopivat lähes kaikkiin ajoneuvoihin.
HELIX COMPOSE – uuden sukupolven yleiskaiuttimet.

HELIX COMPOSE i5 – suorituskykyä vaativille musiikinystäville
HELIX COMPOSE i5 -sarja sijoittuu i7- ja i3-sarjojen väliin, ja se on suunniteltu vaativille musiikinystäville, jotka haluavat aidon HiFi-kuuntelukokemuksen. Sarja yhdistää ensiluokkaisen äänenlaadun ja erinomaisen käytännöllisyyden ainutlaatuisella tavalla.
i5-sarjan kaiuttimet ovat oman luokkansa huippuja ja tarjoavat innovatiivisia ratkaisuja erilaisiin asennushaasteisiin. Erityisenä kohokohtana on 200 mm (8″) hybridikaiutin, joka yhdistää midbassoelementin ja subwooferin ominaisuudet. Sen poikkeuksellisen matala asennussyvyys mahdollistaa laadukkaan HiFi-järjestelmän rakentamisen ilman erillistä tavaratilaan asennettavaa subwooferia.
Toinen merkittävä ominaisuus on 25 mm (1″) diskanttikaiutin, jonka keraamipinnoitettu alumiinikalotti tuottaa erittäin tarkan, yksityiskohtaisen ja luonnollisen korkeiden taajuuksien toiston.
Kuten kaikki HELIX COMPOSE -sarjan tuotteet, myös i5-kaiuttimet ovat yhteensopivia HELIXin ainutlaatuisten asennusratkaisujen kanssa, kuten FlexMount, FlexConnect, ProConnect, COMPOSE Connect ja WireKit -teknologioiden kanssa. Näiden ansiosta asennus on nopeaa, siistiä ja ajoneuvokohtaisten ratkaisujen kanssa täydellisesti yhteensopivaa.
| Koko | 8″ |
| Tyyppi | Subwoofer/Midbasso |
| Tehonkesto | 200W/rms |
| Toistoalue | 25 – 500Hz |
| Herkkyys | 86dB (1W/1m) |
| Impedanssi | 2 Ω |
| Fs | 47Hz |
| Qts | 0.73 |
| Vas | 15.7L |
| Puhekelan halkaisija | 38mm |
| Lineaarinen Xmax | ± 7.8mm |
| Asennusreiän halkaisija | 173.5mm |
| Upotussyvyys | 47mm |
| Suojaritilät mukana | Ei |







